وبلاگ

علت تفاوت قیمت درب‌های ضد سرقت در بازار چیست؟

یکی از مسائلی که تا حدود زیادی مشکل و دغدغه‌ اکثر متقاضیان خرید درب ضد سرقت می‌باشد، این است که هنگام خرید درب ضد سرقت، با قیمت‌های متفاوت و بعضاً با اختلاف بسیار در یک مدل مشابه مواجه می‌شوند. درب‌هایی که اگر کنار هم قرار بگیرند از لحاظ ظاهری تقریباً هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند ولی از لحاظ قیمت بسیار متفاوت می‌باشند! حال علت تفاوت قیمت درب‌های ضد سرقت در بازار چیست؟!

برای فهم بهتر این موضوع که چرا دو درب ضد سرقت که از لحاظ ظاهری تقریباً شبیه هم هستند ولی با هم تفاوت قیمت چشمگیری دارند، ابتدا توضیح مختصری در رابطه با اجزای درب‌ها خدمت شما ارائه می‌دهیم.

درب ضد سرقت متشکل از سه بخش اصلی استراکچر فولادی، یراق‌آلات و ام دی اف می‌باشد. بخش استراکچر فولادی از چهارچوب، لنگه، قوطی پروفیل و ورق داخلی لنگه (جهت نفوذناپذیری درب ضد سرقت) ساخته‌شده است که پس از جوشکاری و فرایند آهنگری، توسط رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک پوشش داده می‌شود. یراق‌آلات درب ضد سرقت اعم از قفل‌های بالا و پایین، چشمی، در کوب، دستگیره متحرک سمت داخل منزل، دستگیره ثابت سمت خارج منزل، قفل پستچی و … در ساخت و مونتاژ درب بکار می‌روند؛ و در نهایت ام دی اف که پس از نجاری و رنگ‌کاری برای افزایش استحکام لنگه درب و بهبود زیبایی محصول نهایی، روی درب ضد سرقت نصب می‌شود.

قیمت درب ضد سرقت

 

پس از توضیحات ذکرشده، در ادامه به مقایسه متریال‌های مصرفی در درب‌های ضد سرقت مختلف می‌پردازیم.

استاندارد ضخامت ورق فولادی بکار رفته در استراکچر این درب‌ها 25/1 و 5/1 میلی‌متر می‌باشد که البته ضخامت‌های کمتر و بیشتر هم برای تولید مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ مثلاً درب‌های چینی با ضخامت 7/0 و 8/0 میلی‌متر هم تولید می‌شود که از کیفیت بسیار پائینی برخوردار است.  همچنین برخی تولیدکنندگان، درب‌های سفارشی با ضخامت ورق 2 میلی‌متر هم تولید می‌کنند.

در حال حاضر می‌دانیم که از ورق‌های فولادی 1، 25/1 و 2 میلی‌متر در ساخت استراکچر استفاده می‌شود ولی برای اینکه بدانید استفاده از هرکدام چقدر با دیگری اختلاف قیمت و وزن دارد، ادامه مقاله را از دست ندهید!

لنگه و چهارچوب با ضخامت 1 میلی‌متر برای یک درب ضد سرقت حدود 33 کیلوگرم، با ضخامت1.25 میلی‌متر 38 کیلوگرم، با ضخامت 1.5 میلی‌متر 43 کیلوگرم و با ضخامت 2 میلی‌متر حدود 60 کیلوگرم می‌شود.

همچنین استفاده از قوطی پروفیل‌های سنگین‌تر و ورق ضخیم‌تر در لنگه درب ضد سرقت موجب افزایش وزن حدود 5 تا 15 کیلوگرمی تمام‌شده کار می‌شود؛ در نهایت با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شویم که استراکچر سبک حدود 35 کیلوگرم و استراکچر سنگین حدود 70 کیلوگرم وزن دارد. 35 کیلوگرم اختلاف که با توجه به قیمت امروز آهن (حدود 25 هزار تومان) حدود 900 هزار تومان موجب افزایش قیمت تمام‌شده می‌شود.

 

نکته بعدی در مورد قفل و یراق‌آلات استفاده‌شده در درب ضد سرقت می‌باشد. قفل‌های ترکیه نسبت به قفل‌های ایرانی و چینی بعضاً دو تا سه برابر گران‌تر است؛ پس در صورت استفاده از این قفل‌ها، قیمت درب حدود 300 هزار تومان گران‌تر می‌شود، ولی بخش مهم‌تر در قفل و یراق که باعث اختلاف قیمت چشمگیری می‌شود دستگیره‌ها و یراق‌آلات می‌باشد. دستگیره متحرک عرف بازار که اکثر همکاران روی درب‌ها نصب می‌کنند، حداکثر 50 هزار تومان و دستگیره ثابت حداکثر 40 هزار تومان قیمت دارد؛ درصورتی‌که قیمت دستگیره‌های لوکس برنجی بعضاً تا حدود 1 میلیون تومان موجب افزایش قیمت می‌شود.

دستگیره

مورد پایانی و قابل‌ذکر، نوع ‌ام دی اف بکار رفته در درب ضد سرقت می‌باشد. ام دی اف های موجود در بازار عمدتاً ساخت کشور ترکیه، ایران، اندونزی و … می‌باشند. ام دی اف ها به‌صورت خام بوده و پس از خریداری روی آن‌ها انواع روکش چوب پرس می‌شود. روکش چوبی‌ای که بیشترین استفاده را در صنعت درب ضد سرقت دارد روکش راش می‌باشد که این روکش دارای درجه‌بندی کیفیت می‌باشد. روکش راش آمریکایی و روکش راش سوپر ترکیه‌ای دارای بهترین کیفیت در بازار هستند. پس از پرس روکش روی ام دی اف، مرحله رنگ‌کاری و نجاری می‌باشد. استفاده از رنگ‌های پلی اورتان نسبت به پلی‌استر، هزینه‌ بیشتری برای تولیدکننده دارد، ولی از سوی دیگر استفاده از این رنگ موجب افزایش کیفیت رویه درب‌ها می‌شود. استفاده از ام دی اف گرید خوب، روکش درجه 1 و رنگ پلی اورتان ترک موجب افزایش قیمت تمام‌شده درب ضد سرقت می‌شود.

در پایان این مقاله وقتی اعداد و ارقام ذکرشده را روی ماشین‌حساب می‌آوریم، متوجه می‌شویم که استفاده از مواد اولیه استاندارد و مرغوب، حدود 2 الی 3 میلیون موجب افزایش قیمت تمام‌شده درب ضد سرقت می‌شود. پس بنابراین ممکن است ظاهر دو درب خیلی شبیه به هم باشد، ولی ساختار و کیفیت بسیار متفاوتی داشته باشند!

شاید در پایان یادآوری این گفته قدیمی و پرمعنا خالی از لطف نباشد که هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست!

سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =