وبلاگ

آپشن‌های درب ضد سرقت قسمت دوم

معرفی انواع قفل‌های مکانیکی قابل‌نصب روی درب‌های ایمنی

باتشکر از همراهی شما دوستان عزیز، در مقاله‌ قبل به معرفی آپشن‌‌های درب‌های ضد سرقت پرداختیم؛ و توضیحات مختصر و تیترواری در رابطه با المان‌های اضافی و سفارشی قابل‌اجرا روی درب‌های ضد سرقت خدمت شما گفتیم. اکنون در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع قفل‌های مکانیکی که جزو دسته‌بندی آپشن‌های افزایش ایمنی درب هستند توضیحات کامل‌تری را ارائه دهیم. لطفاً تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

در ابتدا ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که منظور از قفل‌های مکانیکی چیست؟!

به صورت کلی لفظ مکانیکی یا سخت‌افزاری هنگامی به کار می‌رود که برای انجام کاری از نیروی بازو استفاده شود؛ به‌طور مثال درب پارکینگ بعضی از خانه‌ها توسط جک‌های هیدرولیک و با نیروی الکتریسیته باز و بسته می‌شود و یا در برخی دیگر از خانه‌ها درب پارکینگ به گونه‌ای است که برای ورود و خروج ماشین از پارکینگ فرد باید از خودرو پیاده شده و با دست درب را باز و بسته کند.

به عبارتی در منزل اول، درب الکترونیکی و منزل دوم درب به‌صورت مکانیکی باز و بسته می‌شود. حال اگر بخواهیم این مسئله را به قفل درب ضد سرقت منزل تعمیم و بسط دهیم می‌توانیم بگوییم قفل مکانیکی قفلی است که نیروی محرکه‌ آن توسط دست انسان تأمین می‌شود؛ مانند قفل‌های درب منزل اکثر مردم که باید کلید وارد مغزی شده و بچرخد تا درب باز شود.
اکنون‌که با لفظ قفل مکانیکی آشنا شدیم و در رابطه با آن ذهنیت پیدا کردیم، در ادامه چند مدل مختلف از قفل‌های مکانیکی مخصوص درب ضد سرقت را خدمتتان معرفی می‌کنیم. ازجمله‌ این قفل‌ها می‌توان به قفل‌های مولتی سیستم، قفل چنگکی، قفل گاوصندوقی، قفل اضافه روی لنگه درب، قفل سمت لولا، قفل مخفی و قفل پستچی اشاره کرد؛ که به تفصیل در ادامه درباره‌شان توضیح می‌دهیم.

آپشن های درب ضد سرقت

قفل مولتی سیستم

قفل مولتی سیستم متشکل از سه بخش یا سه قفل است که یک قفل اصلی در وسط لنگه درب، در محلی که مغزی قفل و دستگیره وجود دارد، و دو قفل فرعی کوچک‌تر در بالا و پایین لنگه قرار دارند که این سه قفل در درون لنگه درب از طریق چند میله‌ فولادی به یکدیگر متصل و مرتبط می‌باشند. قفل وسط و قفل بالا و پایین هرکدام چهار زبانه دارند و یک زبانه در سقف و یک زبانه هم در کف چهارچوب قرار می‌گیرد که مجموعاً 14 زبانه می‌شود که با یک کلید همه زبانه‌ها حرکت می‌کنند.

قفل چنگکی

قفل‌های چنگکی از لحاظ ساختمان بدنه و شکل ظاهری و اندازه، تقریباً شبیه به قفل‌های عادی درب ضد سرقت می‌باشند، با این تفاوت که ساختار زبانه‌ آن‌ها با قفل‌های عادی تفاوت دارد. زبانه‌ای که در قفل‌های عادی قفل می‌شود لوله‌ای شکل بوده و طی سه مرحله قفل می‌شود که هر بار که کلید داخل مغزی می‌چرخد زبانه داخل محفظه‌ درون چهارچوب می‌رود ولی زبانه‌ قفل‌های چنگکی مانند قلاب بود که در دو مرحله قفل می‌شود؛ به این صورت که در مرحله اول زبانه به سمت داخل چهارچوب رفته و در مرحله‌ بعد زبانه مانند قلاب داخل محفظه‌ چهارچوب گیر می‌کند.

 

قفل گاوصندوقی

قفل‌های گاوصندوقی یک تفاوت جالب و منحصربه‌فرد و صدالبته کاربردی نسبت به قفل‌های مدل‌های دیگر دارد. این‌گونه قفل‌ها بدون مغزی می‌باشند و کلید آن‌ها همانند کلید گاوصندوق می‌باشد. قفل‌های گاوصندوقی از این بابت ایمنی را افزایش می‌دهند که سارقان برای باز کردن درب از طریق شکاندن مغزی نمی‌توانند اقدام کنند.

 

قفل‌های اضافه روی لنگه درب

این سبک از اجرا مناسب مشتریانی می‌باشد که ظاهر شلوغ درب آن‌ها را اذیت نمی‌کند؛ زیرا روی ام دی اف درب جای چند قفل درمیاید. در حالت عادی درب جای دو قفل دارد که بنا به سفارش مشتری می‌تواند به سه یا چهار قفل افزایش پیدا کند. حال ممکن است سؤال برای شما پیش بیاید که چرا همان قفل مولتی سیستم را روی درب ضد سرقت منزلمان اجرا نکنیم؟ باید خدمت شما بگوییم مزیتی که این سبک نسبت به قفل مولتی سیستم دارد این است که چند مغزی و بالطبع چند کلید دارد و سارق زمان بسیار بیشتری را باید صرف کند تا تمام قفل‌ها را باز کند، درصورتی‌که در قفل مولتی سیستم، سارق با باز کردن قفل اصلی به‌راحتی بقیه‌ قفل‌ها را نیز باز می‌کند.

 

قفل سمت لولا

می‌توان گفت یکی از بخش‌های درب ضد سرقت که می‌تواند به نقطه‌ضعف آن‌هم تبدیل شود، سمت مقابل قفل یا لولای درب می‌باشد؛ که طبق سفارش مشتری جهت افزایش امنیت درب، در سمت لولا نیز می‌توان قفل نصب کرد؛ که این قفل می‌تواند هم از نوع زبانه لوله‌ای عادی، چنگکی یا گاوصندوقی باشد.

قفل مخفی

نصب قفل مخفی روی درب ضد سرقت به‌گونه‌ای می‌باشد که از یک سمت که سمت داخل منزل می‌باشد امکان قفل‌کردن وجود دارد و از سمت بیرون منزل ام دی اف سوراخ نمی‌شود.

 

قفل پستچی
برای آشنایی با کارآیی قفل پستچی شما می‌توانید به درب‌هایی که در فیلم‌های خارجی وجود دارد نگاه کنید! قفل پستچی دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که زنجیر در درب‌های خارجی انجام می‌دهد. به این صورت که به‌طور مثال شما داخل منزل هستید، شخصی درب میزند و شما بدون اینکه بخواهید درب را کاملاً بازکنید می‌خواهید با آن شخص صحبت کنید. اکنون قفل پستچی را می‌چرخانید و زبانه داخل محفظه می‌رود و هنگامی‌که شما اقدام به باز کردن درب می‌کنید درب حدود 10 تا 15 سانتی‌متر بازشده و سپس گیر می‌کند و به‌هیچ‌عنوان بیشتر باز نمی‌شود.

قفل پستچی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =